W dzienniku „Puls Biznesu”, w wydaniu z dnia 01.10.2018 r. (Nr 188/2018) w artykule zatytułowanym „Odszkodowania głosowane na dwa razy” autorstwa Karoliny Wysoty i Eugeniusza Twaroga można przeczytać o przebiegu obrad połączonych komisji senackich: Ustawodawczej oraz Budżetu i Finansów Publicznych, w których w dniach: 25.09 oraz 27.09.2018 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych (druk nr 862).

Na posiedzeniu połączonych komisji  w dniu 25.09.2018 r., poza przedłożeniem projektu, na który naniesiono poprawki o charakterze technicznym, jak również usunięto zapis przewidujący wydłużony okres na odstąpienie od umowy zawartej z doradcą odszkodowawczym, przedstawiono również cztery poprawki do projektu autorstwa Przewodniczącego Grzegorza Biereckiego, które przewidywały m.in. ograniczenie reklamy i akwizycji, ustalenie wynagrodzenia na poziomie maksymalnie 20% świadczenia przyznanego klientowi czy obowiązek okazania przez doradcę klientowi umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Podczas głosowania w dniu 25.09 senatorowie przegłosowali poprawki zgłoszone przez Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, jednak podczas głosowania nad całością projektu, doszło do remisu – 7 senatorów było „za” i tyle samo „przeciw”. To jednak nie zakończyło procedowania nad projektem.

Dwa dni później odbyło się ponowne głosowanie  i tym razem projekt uzyskał  zdecydowaną większość. Część z senatorów wprost wskazała, że od ostatniego głosowania nad projektem zmienili zdanie i popierają uregulowanie rynku doradców odszkodowawczych.  Zapytany o opinię na temat przebiegu prac nad projektem, Prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych – Bartłomiej Krupa wskazał, że „Prace nad projektem rozpoczęły się od seminarium zorganizowanego wspólnie przez Komisję Budżetu i Finansów Publicznych pod przewodnictwem senatora Grzegorza Biereckiego i PIU. To jest kuriozum, aby reprezentant środowiska ubezpieczeniowego ponoszącego przez kancelarie wyższe koszty odszkodowań, był inicjatorem regulacji branżowej, która miałaby bronić interesów konsumentów. To zadanie zarezerwowane jest dla prezesa UOKiK, czy Rzecznika Finansowego. PIU chce zadbać o interes własny, a nie osób ubezpieczonych, do czego wystarczyłby podział płatności. Zmierza do maksymalizacji zysków przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów odszkodowań”.